W dniach 8 – 15 maja 2024 r. pod hasłem Biblioteka – miejsce na czasie w naszej szkole obchodzony był XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło to wskazuje na pewną wyjątkowość biblioteki jako instytucji kultury, bo jest to przestrzeń, która dostępna jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych.
8 maja uczniowie rozpoczęli akcję czytelniczą w przedszkolu. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać opowiadań z książki ABC EMPATII, bo wszyscy jesteśmy tacy sami.
Tytułowymi bohaterami opowiadań są Zosia i Maks - pierwszoklasiści szkoły podstawowej, którzy doświadczają niecodziennych sytuacji i wynoszą z nich ważne życiowe lekcje. Uczniowie poznają osoby mierzące się z różnymi niepełnosprawnościami i schorzeniami. Poprzez nowe relacje i doświadczenia uczą się wzajemnej empatii i tolerancji, szczególnie w stosunku do rówieśników.
Czytali:
Zuzanna Matuszczak (kl. II), Wojciech Płachnia (kl.II), Miłosz Matuszczak (kl. II) – opowiadanie Aparat,
Antonina Grzelachowska (kl. I), Julia Rychlik (kl. I), Aleksandra Dalidowicz (kl. III), Martyna Drózd (kl. III) – opowiadanie Świst,
Agata Dalidowicz (kl. IV), Anastasiia Starsteva (kl. IV) – opowiadanie Bateria,
Igor Izydor (kl. I), Natan Nowicki (kl. I), Nela Matkowska (kl. III), Nina Bździel (kl. III) – opowiadanie Biała laska,
Maja Palczewska (kl. VI), Stanisław Szczepaniak (kl. VI) - Asik.
13 maja z samego rana, zawitała w szkolnej bibliotece grupa „Słoneczka” z miejscowego przedszkola. Od razu dzień był jaśniejszy Przedszkolaki bardzo chętnie podzieliły się swoją wiedzą na temat książek i z zaciekawieniem wysłuchały informacji bibliotekarki.
W Tygodniu Bibliotek odbywały się również specjalne lekcje w kl. I-IV w ramach realizowanego projektu CZYTAMY rodzinne historie.
Zajęcia prowadzili:
- Ewelina Dużalska - Jak posadzić moją rodzinę na drzewie?,
– Szymon Hellak (kl. VI), Fabian Kapuściński (kl. VI) - Jakie tajemnice kryje w sobie kapsuła czasu?,
- Wojciech Drózd (kl. IV), Stanisław Szczepaniak (kl. V) - Kiedy się zmienia punkt widzenia?
Poza tym, chętni uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Drawsku Biblioteka moich marzeń.
Osoby nagrodzone w kat. kl. I-III:
I miejsce – Julia Rychlik (kl. I),
II miejsce – Filip Rychlik (kl. I),
III miejsce – Aleksandra Sawala (kl. II).
Wyróżnienie – Nikola Nawrot (kl. I).
Osoby nagrodzone w kat. kl. IV -VIII:
I miejsce – Oliwia Sauermann (kl. VII),
II miejsce – Nadia Mąkowska (kl. VI).
Wyróżnienia: Anastasiia Starsteva (kl. IV), Amelia Kwiatkowska (kl. IV).
W szkole na zajęciach wychowawczych zostały przeprowadzone Ogólnopolskie Wybory Książek 2024. Była to kolejna okazja do porozmawiania na temat literatury oraz wartości jakie niesie ze sobą czytanie. W wyborach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Spisu książek dokonali uczniowie kl. V.
Dziękuję wychowawcom za pomoc w przeprowadzeniu wyborów.
Ostatniego dnia mieliśmy okazję gościć u siebie Panią Wiesławę Pyrcz – autorkę wierszy dla dzieci. Pisarka zaprezentowała swoje wiersze o tematyce, jakże nam bliskiej – przyrodniczej i prozdrowotnej. Opowiedziała dzieciom w jaki sposób powstają książki oraz pokazała swoje rękopisy. Spotkaniu towarzyszyła wystawa oryginalnych ilustracji do książek. Autorka pokazała dzieciom płytę offsetową, z której była drukowana jedna z jej książek. Pani Wiesława podzieliła się również wiedzą w jaki sposób wydać książkę oraz dlaczego warto założyć własne wydawnictwo. Na końcu uczniowie mieli możliwość zakupienia książek autorki wraz z personalizowanym autografem. Spotkanie autorskie zorganizowane zostało w ramach działań promujących czytelnictwo zgodnie z Priorytetem 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” #NPRCZ.
Na tym zakończył się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w naszej szkole. Nie spoczywamy jednak na laurach. Aktualnie przygotowujemy się do Rajdu Odjazdowy Bibliotekarz oraz dalej realizujemy projekty czytelnicze, o których więcej niebawem .
Zapraszam do biblioteki i zachęcam do codziennego czytania – tak dla przyjemności . Jak powiedziała Wisława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Ewelina Dużalska