Logo Szkoły Podstawowej im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie

Tydzień dla Bezpieczeństwa

Ocena 0/5

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, Szkoła Podstawowa im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie zorganizowała w dniach 23-26 czerwca 2025 roku intensywny Tydzień Bezpieczeństwa. W obliczu dynamicznego rozwoju zagrożeń cywilizacyjnych, a także wyzwań związanych z okresem wakacyjnym, szkoła postawiła na aktywną profilaktykę. Wszystkie działania zrealizowano zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, wiedza i umiejętności stanowią kluczowy etap w kształtowaniu świadomych i trwałych postaw. Tydzień Bezpieczeństwa był doskonałą okazją do podsumowania całorocznych wniosków z Programu profilaktyczno - wychowawczego, a także do promocji zdrowych nawyków i bezpiecznych zachowań. Działania zostały starannie zaplanowane, aby w angażujący i dostosowany do wieku uczniów sposób przekazać cenną wiedzę.

Pierwszy dzień poświęcono niezwykle aktualnemu tematowi bezpieczeństwa w internecie. Spotkania z uczniami i wychowawcami pod hasłem „Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci podczas wakacji?” miały na celu uświadomienie zagrożeń online i nauczenie, jak unikać pułapek cyfrowego świata. 

Drugiego dnia szkoła zaprosiła do współpracy przedstawicieli służb mundurowych. Zorganizowano spotkanie z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie, Panią Moniką Cichowicz i kierownikiem Komendy Powiatowej Policji w Drawsku, Panem Pawłem Gapskim. Bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami pozwolił uczniom na zadawanie pytań i zrozumienie roli służb w zapewnianiu bezpieczeństwa. 

W trzecim dniu Tygodnia Bezpieczeństwa w szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej w Drawsku. Swoją obecnością zaszczycili nas: naczelnik OSP w Drawsku, Pan Artur Matuszczak oraz strażacy: Pan Wiktor Klekotta i Pan Tobiasz Dymek. Bohaterska postawa naszych Gości, a także ich wiedza na temat pierwszej pomocy oraz prewencji pożarowej, z pewnością zainspirowały wielu uczniów. Uczestnicy spotkania usystematyzowali wiedzę na temat postępowania w przypadku zauważenia pożaru oraz przez praktyczne działanie utrwalili sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Czwarty dzień zaplanowano w nietypowy i wesoły sposób. Uczniowie zostali zaproszeni do przyjścia do szkoły z własną walizką lub plecakiem i wszystkim, co uznają za niezbędne w czasie wakacyjnego wyjazdu. Ta kreatywna inicjatywa miała na celu symboliczne przygotowanie do podróży, a także zachęcenie do refleksji nad tym, co naprawdę jest ważne w drodze. Uczniowie z wielkim zapałem rozmawiali na temat zawartości swoich bagaży i trafnie uzasadniali, do czego przydadzą im się poszczególne przedmioty. W drugiej części zajęć uczniowie klas I – IV wybrali się ze swoimi walizkami i plecakami na dworzec kolejowy, aby nauczyć się prawidłowo korzystać z rozkładu jazdy pociągów oraz przypomnieć sobie zasady bezpiecznego kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. 

Tydzień Bezpieczeństwa w naszej szkole to nie tylko cykl prelekcji, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość młodych ludzi. Uczniowie wyruszą na wakacje z cenną wiedzą i umiejętnościami, gotowi na nowe przygody, pamiętając o podstawowej zasadzie: bezpieczeństwo przede wszystkim!

Serdecznie dziękujemy zaproszonym Gościom za bardzo ciekawe i wartościowe wystąpienia oraz zajęcia praktyczne.

Renata Palczewska

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności